ישנן הרבה דרכים לבחון תמונות ויצירות מצולמות, בין אם הן מדובר על יצירות אומנות ובין אם מדובר ביצירות למטרה עסקית, שיווקית או אחרת. קל מאוד להבחין בין יצירה טובה שמשרתת את המטרה לכזו שלא. 

במקרה של יצירות אומנות, זה עניין של טעם במקרים רבים, בעיקר אם מתייחסים ליצירה בצורה מופשטת ואז גם צילום לא מקצועי יכול להיחשב כיצירה אומנותית. לעומת זאת, כשמדובר על יצירה למטרה עסקית, אז היא חייבת להיות מדויקת, מותאמת, ישרה, כזו שניתן להבחין היטב בניואנסים ולהציג את הדברים כפי שהם בצורה ברורה וחלקה. 

דוגמא לכך אנחנו יכולים לראות במקרה של צילום עיצוב פנים. מעצבים, קבלנים, אדריכלים וגורמים אחרים שמתעסקים בתחום ישכרו את שירותיו של צלם אדריכלות מומחה על מנת שיצלם עבורם פרויקטים שונים שהם אחראים עליהם, בין אם זה בשביל לשווק את עצמם ובין אם זה להציג ללקוחות שלהם, לצרכים שונים. באופן טבעי הצילום חייב להיות מקצועי, מדויק וחלק, אחרת יהיה קשה מאוד לעשות בו שימוש אמיתי. 

איך נדע שהצילום מתבצע בצורה נכונה

ראשית, אנחנו צריכים להתבונן על הצילום ולראות עד כמה ברור לנו מה הוא רוצה להעביר. צריך להדגיש כאן, זה לא רק שאלה איך הצילום מתבצע אלא צריך לבחון באופן מופשט האם מוקד הצילום, נניח דירה שלמה, חדר או כל דבר אחר, אכן עומד במרכז התמונה ואכן אנחנו מבינים מה היתה המטרה של הצילום. 

שנית, צריך לבחון את ההבדלים בצבעים, הבדלי אור וחושך, האם אין שום דבר שאיננו קשור לתמונה שנכנס אליה, האם היא חלקה לגמרי מבחינת האלמנטים שמופיעים בה. 

שלישית, צריך לבחון עד כמה התמונה גורמת לנו לרצות להכיר את הנכס או את סגנון ופריטי העיצוב המופיעים בה.