חריטה היא טכניקה של יצירת קווים או דמויות על מתכת או חומרים קשים אחרים. החריטה מתבצעת על ידי חיתוך חריצים לתוך המתכת.

חרטים משתמשים במכונת חריטה כדי לחתוך את משטח המתכת. ישנם סוגים שונים של מכונות חריטה, כגון CNC (בקרה מספרית ממוחשבת) ומכונות חריטה ידניות. צורת הקו החרוט תלויה בסוג המכונה שבה נעשה שימוש ובמהירות שלה.

התהליך של חריטה על מתכת

חריטה על מתכת היא תהליך שנעשה על ידי חיתוך צורות ועיצובים מפני השטח של מתכת. תהליך זה יכול להיעשות ביד או בעזרת כלים. ניתן לעשות זאת גם באמצעות תוכנת עיצוב בעזרת מחשב (CAD).

חריטה על מתכת משמשת לרוב למטרות דקורטיביות, אך ניתן להשתמש בה גם למטרות אחרות כגון זיהוי או ליצירת דוגמה בחפץ. חריטה על מתכת קיימת כבר מאות שנים, וישנן טכניקות רבות ושונות שפותחו עם הזמן.

מאיפה כל זה התחיל, ומי מבצע?

חריטה על מתכת כמו באתר https://engravedream.com היא אמנות עתיקה שראשיתה מתקופת הברונזה. זוהי טכניקה ששימשה תרבויות רבות, והיא התפתחה עם הזמן.

חריטה שימשה למטרות דקורטיביות עוד מימי קדם, ועד לא מזמן הייתה טכניקה חיונית לרישום דוגמאות על מטבעות ומדליות. זה עדיין נמצא בשימוש נרחב בדרך זו על מנת להקשות על זיוף מטבעות.

הסוג הנפוץ ביותר של חריטה על מתכת הוא תבליט. חריטה מסוג זה מתבצעת על ידי חריטה של קווים לתוך פני המתכת בעזרת כלי חד (כמו אזמל) על מנת ליצור משטחים מוגבהים. עומק החתכים הללו קובע כמה גבוה יהיה הקו כשהוא יסתיים.

המיומנות והניסיון של החרט יקבעו עד כמה הוא יכול ליצור עיצוב מדויק על משטחי מתכת. חריטות יכולות להיות על כל חפץ מתכתי כגון תכשיטים, גביעים, לוחות וכו'. חריטות משמשות גם בעת הדפסת מטבעות ומסמכי אבטחה אחרים כדי להרתיע זיופים.